Atrakcje Turystyczne
Latarnie morskie na Helu
Na Helu działają dwie latarnie morskie - w Helu i Jastarni. Latarnia Morska w Helu jest wyższa i można ją zwiedzać. Z kolei latarnia morska w Jastarni to najniższa latarnia polskiego wybrzeża. więcej »
ul. Bałtycka, Hel i ul. Kościuszki 2A, Jastarnia
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu powstało w 2006 roku - to chyba najważniejsza historyczna atrakcja w Helu. Siedzibą muzeum są dwa największe obiekty ze znajdujących się na tym terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein. więcej »
ul. Helska 16, Hel
Muzeum Kolei Helskich
Muzeum Kolei Helskich to muzeum otworzone w roku 2013. Jest to samodzielny oddział Muzeum Obrony Wybrzeża. Głównym zadaniem muzeum jest przybliżenie zapomnianej części historii obrony wybrzeża jaką było zaangażowanie kolejarzy we wsparcie logistyki działań obronnych. więcej »
ul. Helska 16, Hel
Bunkry w Jastarni
Skansen Fortyfikacji w Jastarni powstał w 2005 roku na bazie bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających - można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej. więcej »
ul. Mickiewicza, Jastarnia
Muzeum Rybołówstwa
Muzeum prezentuje wystawy etnograficzne, łodzi i sprzętów rybackich z terenów Zatoki Puckiej i południowego wybrzeża Bałtyku, dzieje Morza Bałtyckiego, jego fauny i flory oraz dzieje Helu. Dodatkową atrakcją jest drewniana wieża, która pełni funkcję widokową. więcej »
ul. Bulwar Nadmorski 2, Hel
Władysławowo
Władysławowo - popularny wśród turystów kurort, położony nad Bałtykiem między Przylądkiem Rozewie a Mierzeją Helską. więcej »
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra dzięki malowniczemu położeniu na wysokim klifowy brzegu (67m n.p.m.) i rozległej bazie noclegowo-gastronomicznej przyciąga latem rzesze turystów. Nazwa pochodzi od najwyższego wzniesienia na Kępie Swarzewskiej i krążących nad nią drapieżnych ptaków. więcej »
Historia Helu
Pochodzenie nazwy miasta nie zostało dotąd jednoznacznie wyjaśnione. W języku staropolskim nazwa Hel oznacza "wydmę, pustkowie, cypel", od której oprócz Helu miała się wywodzić również wcześniejsza nazwa Elbląga - "Helbląg". więcej »