Chałupy - jaka jest lokalizacja, co warto wiedzieć?

  • location_on Hel, ul. undefined

Chałupy to dawna osada rybacka zwana kiedyś Budziszewem oraz Ceynową (od popularnych nazwisk rybaków tu zamieszkujących). Pierwsza wzmianka o Budziszewie pojawiła się 1678 r., o Ceynowie w 1772 r. Nazwa Chałupy stała się oficjalną nazwą wsi w 1920 r., chociaż nazwa Ceynowa utrzymywała się jeszcze do 1928 roku.

Co warto zobaczyć w Chałupach?

 

PLAŻA

Czysta, szeroka i spokojna plaża od dawna przyciągała rzesze turystów. Obecnie miejscowość zmieniła trochę swój charakter, stając się mekką dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Ciche i spokojne wody Zatoki Puckiej stwarzają doskonałe warunki miłośnikom deski z żaglem - zarówno początkującym, jak i tym, którzy uprawiają ten sport od dawna.

PORT (ul. Kaperska 65, tel. 693 109 941)

Od strony wschodniej Chałup, od strony zatoki puckiej znajduje się Port Chałupy. Cumować mogą tam statki do głębokości 1,2 metra. W okolicy portu można wypożyczyć sprzęt wodny, łódki i inne tego rodzaju atrakcje. Dla przyjezdnych dużym udogodnieniem jest możliwość zaparkowania samochodu na parkingu portu rybackiego. Parking przeznaczony jest dla 30 pojazdów. 

FESTIWAL "Kaszëbszczie bôt pod żôglame"

Miejscowość ta słynie z głębokich tradycji rybackich. Już od ponad 25 lat pod koniec lipca odbywa się wielki festyn pod nazwą "Kaszëbszczie bôt pod żôglame" (Kaszubski łodzie pod żaglami), w czasie którego podziwiać można regaty starych łodzi, tzw. pomaranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych, zapoznać się ze starym rzemiosłem rybackim oraz skosztować specjałów kuchni kaszubskiej. Festyn odbywa się do tej pory. 

TRASY ROWEROWE

Ścieżki rowerowe przebiegają przez mierzeje helską umożliwiając turystom aktywny wypoczynek. Trasy w większości, znajdują się w pobliżu wybrzeża morskiego. Dodatkową atrakcją jest możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego w pobliżu ścieżek rowerowych. Do dyspozycji jest około 30 rowerów różnego typu. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0