Chłapowo - gdzie się znajduje, jak tam dotrzeć, co można tam zwiedzić?

  • location_on Hel, ul. undefined

Chłapowo to wymarzone miejsce dla ludzi, którzy doceniają spokój i kontakt z przyrodą. Ta wieś rybacka, usytuowana 3 km na zachód od Władysławowa, na wysokim klifowym brzegu, pierwotnie nazywała się Klappow i zapis taki istniał od 1937 r. Do dnia dzisiejszego zachowało się tutaj kilka starych chałup o konstrukcji szkieletowej, zaś w centrum wsi znajduje się dziewiętnastowieczna przydrożna kapliczka.

Co warto zobaczyć w Chłapowie?

 

PLAŻA 

Plaża w Chłapowie jest wąska, ale to bardzo urokliwe miejsce. Drobny, biały piach jest bardzo przyjemny, idealny do zabawy przez dzieci. Plaża jest oddalona od tłumów ludzi, dzięki temu dla osób, które nie lubią zatłoczonych miejsc ta plaża jest świetnym miejscem. Tutaj możemy odpocząć, zrelaksować się i pooddychać ożywczym powietrzem z zawartością jodu. 

WĄWÓZ CHŁAPOWSKI

Największą atrakcją Chłapowa jest malowniczy Wąwóz Chłapowski, zwany przez Kaszubów "Rudnikiem". Dolina Chłapowska to rezerwat zajmujący 24,83 ha powierzchni. Warto zatrzymać się tutaj i zejść 250 metrowym parowem do plaży. Spacerując malowniczą doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody oraz unikatowe okazy fauny i flory. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer, zaś przepiękny widok klifowego brzegu, zwieńczonego latarnią w Rozewiu, będzie nagrodą za trud wędrówki.

GROBY SKRZYNKOWE

Ziemia w okolicach Chłapowa kryje różne skarby. Począwszy od połowy XIX wieku natrafiano we wsi na groby skrzynkowe kultury wschodnio-pomorskiej. Cmentarzysko chłapowskie pochodzi z wczesnego okresu żelaza (650 - 400 lat p.n.e.). Wydobyto z niego m.in. popielnice, naczynia z gliny, szklane paciorki, ozdoby z bursztynu i wyroby z brązu. Innym bogactwem tej tajemniczej ziemi są złoża soli potasowej nadającej się jako nawóz dla rolnictwa. Zalega ona na powierzchni 9 km2.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada. 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0