Półwysep Helski - jaka jest lokalizacja, jakie położenie?

Półwysep Helski - właściwie powinien być zwany Mierzeją Helską - to wąską, długa na 34 kilometry mierzeja utworzona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna - stanowi wyjątkową osobliwość w polskim krajobrazie.

Krótka historia...

Ze względu na swój wyjątkowy charakter, od 1978 roku cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. U nasady, w okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ma tylko ok. 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa. Turyści tutaj przebywający mogą korzystać z pięknych, niezatłoczonych plaż nad otwartym morzem lub z plaż położonych nad Zatoką Pucką. Nad Zatoką ulokowanych jest wiele campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów – panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu.

Miejscowości Półwyspu helskiego: 

  • HEL - stare, kaszubskie miasto portowe i letniskowa miejscowość położona na końcu Półwyspu Helskiego. W Helu mieści się Muzeum Rybołówstwa, Helskie Fokarium, Muzeum Obrony Wybrzeża czy latarnia morska.
  • JURATA - przedwojenny kurort, miejscowość letniskowa dla elity położona na środku Półwyspu Helskiego, w gminie Jastarnia, pomiędzy Jastarnią a miastem Hel. 
  • JASTARNIA - siedziba gminy, miejscowość turystyczna położona na środku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Hel. W Jastarni znajduje się niewielkie lotnisko - w sezonie organizowane są tutaj loty widokowe. Warte obejrzenia są bunkry (dobrze opisane i udostępnione do zwiedzania) mające stanowić w czasie II Wojny Światowej Ośrodek Oporu Jastarnia.
  • KUŹNICA - położona jest na środku Półwyspu Helskiego, 12 km od miejscowości Władysławowo i 20 km od miasta Hel, pomiędzy miejscowościami Chałupy i Jastarnia. Port i przystań w Kuźnicy jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych.
  • CHAŁUPY - stara, kaszubska miejscowość letniskowa położona na początku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Kuźnica. Na zatoce przez większą część lata panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu i kitesurfingu.
  • WŁADYSŁAWOWO - to popularny wśród turystów kurort, położony nad Bałtykiem tuż przy wjeździe na Półwysep Helski. Ładne piaszczyste plaże i wyjątkowe okolice przyciągają rzesze turystów. Ze sportem związana jest tutaj Aleja Gwiazd Sportu - z wybitnymi nazwiskami polskich sportowców.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0