Po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy odrodziło sie Państwo Polskie Polska uzyskała również dostęp do Bałtyku. Niestety pas wybrzeża w tamtych czasach był raczej wąski. Półwysep Hel stanowił znaczną jego część. W latach 30. XX wieku postanowiono ten rejon umocnić. Tak utworzono Rejon Umocniony Hel, a w maju 1939 roku rozpoczęły się prace nad Ośrodkiem Oporu Jastarnia, które miały zakończyć się w listopadzie. Ośrodek usytuowano około 3 km od centrum Jastarni w kierunku Kuźnicy. Ośrodek składał się z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich. Ciężkie schrony bojowe to: Sokół, Sabała, Saragossa, Sęp. Schron Sokół znajduje się nad zatoką Pucką, Sabała - to ośrodek dowodzenia Ośrodka Oporu, Saragossa - położony pomiędzy schronami Sabała i Sęp, a Sęp znajduje się na plaży od strony morza.
W 2005 roku, na bazie tych obiektów, zaczął działać Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, powstała ścieżka dydaktyczna, odtworzono również przeszkody przeciwpancerne, przeciwpiechotne i okopy. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających - można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej.
Godziny otwarcia Schronu Sabały:Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada.